HB3/9005/H10 LED Gen7S 8000Lm - 1
Art.nr 890 HB3G7S

HB3/9005/H10 LED Gen7S 8000Lm

Kontakta oss för att få mer information om leverans och pris för denna vara.
Ring 08-556 333 35 eller skicka ett mail till info@startmotor.se.

Vi hjälper dig gärna och ser till att du får den bästa lösningen för dina behov.
Beställningsvara
Kontakta oss
Kontakta oss för att få mer information om leverans och pris för denna vara. Ring 08-556 333 35 eller skicka ett mail till info@startmotor.se.
Säker betalning via Svea Checkout

Uppgraderad och CE märkt version av 7:e generationens LED konverteringskit som ger hela 8000 lumen per lampa, dvs nästan 8 gånger ljusmängden som ett traditionellt halogenljus!

Samma sockel för HB3, 9005 och H10.

Extremt kraftfull LED konvertering med CREE-XHP50 dioder på hela 40W och 8000 lumen per lampa!

CE-märkning på lampan.

Färgtemperatur 6500K, vilket motsvarar dagsljus.

Unikt utförande som skiljer sig från alla övriga generationer. Väldigt slimmad design utan externa ballaster och med samma anslutningar som originallampan, vilket gör det väldigt lätt att montera dessa lampor. Effektiv fläktkylning för god kylförmåga.

Den ultimata kombinationen som ger både extrem snabbhet i uppstart (tänder upp till 100% styrka direkt, ingen uppvärmningstid som med Xenon.

Komplett kit med lampor för 2st strålkastare.

Multivolt 12-24V.

Komplettera med Canbusmotstånd ifall fordonet har Canbussystem.

På vissa fordon där originallampan först fästes i en adapter som sedan monteras på strålkastaren, passar dock ej dessa lampor då lampan inte har samma storlek som original halogenlampan.

Vad säger bilprovningen?
Bilprovningen godkänner generellt sett inga förändringar på ett fordon som frångår dess typgodkännande. Så på samma sätt som du inte får ändra exempelvis fälg- eller däckstorlek, så får du heller inte ändra ljuskälla på exempelvis dim- eller halvljus. Helljuset är dock fråntaget denna regel, så länge det ger fullgott ljus.
Till skillnad mot ca: 90% av LED-konverteringen på marknaden, så är dock dessa lampor CE-märkta.
All montering av LED- eller Xenonkonvertering sker på egen risk och ansvar.

E-Godkänd
Nej
ECE R65 godkänd
Nej
Färgtemperatur (K)
6500
Livslängd
50000
Ljusstyrka (Lumen)
8000
Skyddsklass (IP)
IP 65
Spänningsområde (V)
12-24
Artikelnummer
890 HB3G7S
Varumärke
Garanti
12 månader